tl_files/obsah/kocky.gifokolie :: pamiatky

hrad Beckov, hrad Čachtice, hrad Trenčín, hrad Tematín

Hrad BECKOV

je rekonštruovaná zrúcanina hradu na strmom brale. Impozantné zrúcaniny sú národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad je zakonzervovaný a prístupný verejnosti. Požiar, ktorý vypukol na hrade roku 1727, zničil väčšinu budov a od toho času je hrad opustený.V obci Beckov sa nachádza múzeum, kostol sv. Štefana kráľa, kostol sv. Jozefa Pestúna a kláštor františkánov, Lipový sad a Beckovská jaskyňa s dĺžkou 150 m, hĺbkou 70 m, ktorá je vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku.Na hrade pôsobí skupina historického šermu Bludní rytieri a usporadúvajú sa tu hradné slávnosti.

Čachtický hrad


je umiestnený na Čachtickom hradnom brale so vzácnou flórou, faunou. Hrad smutne preslávila grófka Alžbeta Báthoryová svojou krutosťou. Dnes sú z neho len ruiny. Hrad je voľne prístupný pre verejnosť.V obci Čachtice sa nachádza gotický kostol z konca 14. storočia, gotická kaplnka zo 14. storočia, renesančný Draškovičov kaštieľ z roku 1668, renesančná kúria zo začiatku 17. storočia. V kaštieli je múzeum. V okolí Čachtíc môžeme nájsť vzácne prírodné výtvory Čachtickú lesostep, Čachtickú tiesňavu a Čachtický kras (sústava 12. jaskýň).

 

Trenčiansky hrad


je pomerne rozsiahly zrenovovaný hrad, ktorý sa týči nad mestom Trenčín. Hrad je charakteristickou a neodmysliteľnou dominantou nielen Trenčína, ale aj celého Stredného Považia. Je národnou kultúrnou pamiatkou. História hradného brala siaha až do obdobia Rímskeho impéria, čoho dôkazom je i nápis na hradnej skale, hlásajúci víťazstvo II. rímskej légie na Germánmi pri Laugaríciu z roku 179 n. l.
Na hrade sú poriadané rôzne výstavy a expozície. Počas leta prebiehajú predstavenia skupín historického šermu a mnoho ďaľších akcií. Dalšie info na www.muzeumtn.sk.

 

Hrad Tematín


Zrúcanina hradu na bočnej rázsoche Považského Inovca, jeden z vyššie položených hradov na Slovensku, výrazná dominanta stredného Považia.
Tematínsky hrad vznikol pravdepodobne bezprostredne po tatárskom vpáde, okolo polovice 13.storočia i keď je písomne doložený až v roku 1270. Spolu s Trenčianskym, Beckovským a Čachtickým hradom zabezpečoval ochranu severozápadných pohraničných priesmykov Uhorska. Chránil aj dôležitý brod cez Váh, spomínaný listinne z roku 1453. V 13. a 14.storočí bol kráľovským majetkom. V druhej polovici 14.storočia, keď hrad stratil svoj pôvodný strategický význam, prešiel do súkromných rúk. V roku 1368 ho kráľ Ľudovít I. daroval svojmu čašníkovi Mikulášovi a jeho bratom za zásluhy v neapolskom ťažení. Neskôr patril Thurzovcom, Ujlakyovcom a koncom 17.storočia Bercsényovcom. Za prudkých stavovských bojov v rámci Rákocziho povstania v roku 1710 hrad veľmi poškodili. Už ho neobnovili a postupne sa začal rozpadávať.
V súčastnosti sa o hrad starajú občianske združenia, ktorých cieľom je hrad zakonzervovať a zabrániť ďalšiemu chátraniu. Viac informácií na www.tematin.eu.